Talán nem mindenkinek van részletes ismerete arról, hogy egy pályázat logikája hogyan működik, milyen feltételrendszernek lesz részese az, aki pályázatot ad le és nyer el. Szeretnénk összegyűjteni néhány tudnivalót a tárgyi eszközök (hangszerek, egyéb beszerzett eszközök) vonatkozásában, amelyet úgy gondoljuk, hogy a pályázat kapcsán tudni érdemes.
Ámbár úgy tűnhet, már-már itt is van a karácsony, és itt a lehetőség azt kívánni, amit csak szeretnénk, minél nagyobbat, drágábbat, szebbet, ezt a képet szeretnénk kicsit árnyalni a felelősségek tekintetében. Mert igaz persze, hogy nagyszerű és talán nem hamar visszatérő lehetőség adódott a zenekarok számára, azonban fontos, hogy lássuk a teljes képet, hogy tisztában legyünk azzal, hogy pályázatban való részvétellel milyen felelősséget vállalunk.
A pályázat során beszerzett eszközök (kivétel nélkül) a pályázó szervezet (plébánia, egyházközség stb.) tulajdonát képezik. Ők fogják megvenni, de a pályázat elszámolásában részletesen be is kell mutatni a felhasználást: számlát, kifizetési bizonylatot megküldeni, és bizony a nagy értékű (100.000 Ft felett) eszközök esetében tárgyi eszköz kartont (mint leltárra vételt igazoló bizonylatot) is be kell mutatni. Ez nem jelenti azt, hogy a hangszert nem szabadna hazavinni, hiszen az a legjobb, ha otthon gyakorolnak rajta a zenészek, azonban jelenti azt, hogy elérhetővé kell tenni ellenőrzés esetén, be kell tudni mutatni, és legfőképpen nagyon vigyázni kell rá.
A beszerzett eszközök – mint a kiírás tartalmazza – nem elidegeníthetőek, nem eladhatóak 5 éven belül. Ez idő alatt a hangszernek nem csak ott kell legyen, de használva kell legyen a pályázat támogatásával összhangban, és bizony karban kell legyen tartva.
A pályázat során beszerzett eszközök a fenntartási időszak (fenti 5 év) alatt nem selejtezhetőek, a rendeltetésszerű használatot akadályozó sérülés (összetörik, beázik, kiég, bármi miatt tönkremegy), vagy elvesztés/lopáskár esetén a pályázónak pótolnia kell, lehetőség szerint azonos eszközzel vagy az eredetivel azonos funkcióval, jellemzőkkel, minőséggel bíró eszközzel. Ez komoly felelősséget ró a használóra, hiszen pályázat során olyan eszközöket szerezhet be, amelyet saját forrásból nem lenne lehetősége, azonban azokért az eszközökért anyagi felelősséget kell vállaljon. (Fentiek nem teljesülése, az eszköz hiánya vagy használhatatlansága esetén a pályázati támogatást a támogató visszaigényelheti.)
Mindezzel nem elrettentetni szeretnénk senkit, hanem a felelősségteljes, bölcs döntések meghozatalát segíteni. Talán van, akinek mindez magától értetődő, de hátha van aki nem így tekintett eddig erre a lehetőségre… akkor miattuk megérte mindezt kifejteni. Jó pályázást!